Alan değişikliği neden bu kadar gecikti?

Alan değişikliği neden bu kadar gecikti?

Alan değişikliği neden bu kadar gecikti?

 Yönetmelik gereği  alan değişikliği takvimini haziran ayında açıklaması gereken MEB  öğretmenleri mağdur etmeye devam ediyor. MEB'de bu güne kadar görülmemiş yeniliklerle bir taraftan öğretmenler sevindirilirken diğer  taraftan da mağdur ediliyor. İkinci il dışı, ikinci il içi yer değişiklikleri uygulamaları  MEB'e insan odaklı bir görünüm veriyorken alan değişikliğinin yapılmaması ise alan değişikliği yapacak öğretmenlerce tepkilere neden oluyor. 
Alan değişikliği yapılması noktasında ilk atama ve branş öğretmenleri alan değişikliğine karşı çıkmaktadırlar. Oysa alan değişikliği ne branş öğretmenleri ne de ilk atama öğretmenleri ile ilgili bir durumdur.


 


MEB ilk atama öğretmenlere verdiği kontenjan  ne ise, ne kadarsa o kadar öğretmen atayabilir. Daha fazlasını atayamaz. Çünkü siyasî irâde MEB'e ne kadar ilk atama yapmak istediğini sormaz. Ne kadar kadro tahsis ederse o kadar öğretmen atanabilir.Bu branşların dağılımın ise MEB yapar.


Branş öğretmenleri ise alan değişikliğine neden karşı çıkarlar bunu anlamak , izah edebilmek mümkün görünmemektedir.


İki öğretmen düşünün. Bu iki öğretmen de kimya öğretmenliğinden mezun olmuş olsun.  iki öğretmenden birisi kimya öğretmenliğine tanırken MEB diğer kimyadan mezun olanı ise sınıf öğretmenliğine atıyor. Aynı sınıfta okuyan iki kimya öğretmeninden birisi sınıf öğretmeni oluyor diğeri sınıf öğretmeni. Bu noktada sınıf öğretmenliği kadrosunda olan kimya öğretmeni alan değiştirirse hak değil midir. Ya da 2. tarih öğretmeni 2. bir üniversite okudu. Okuduğu bölüm de edebiyat ise edebiyat öğretmenliğine geçmesi onun hakkı değil mi?


Bu günlerde gerek 90 saat sertifika alan teknolojive tasarım öğretmenleri gerek 540 saatalan zihinsel engelliler öğretmeni ve gerekse 2. üniversite ookuyan öğretmenler alan değişikliğinin kurban bayramından önce sonuçlandırılmasını ve tüm normların açık gösterilmesini istiyorlar.


Bizler de MEB'in bu seneki yeniliklerini gölgelememesi adına alan değişikliğini kurban bayramından önce yapmalarını bekliyoruz.


Alan Değişikli Bekleyen Öğretmenler.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.