MEB Alan Değişikliğini Yapmalı, Neden mi?

Milli Eğitim Bakanlığının alan değişikliği konusunda henüz bir açıklama yapmaması veya duyuruya çıkmaması öğretmenler arasında tedirginliği ve sabırsızlığa itmektedir.Bakanlığın alan değişikliğini ise fazla bekletmeden mevzuat çerçevesinde yapması gerekmektedir.

MEB Alan Değişikliğini Yapmalı, Neden mi?

 Öncelikle şunu belirtmeliyim ki alan değişikliği mevzuat hükümlerince yapılabilir.Herşey için geç de kalınmış değil yeter ki zararın neresinden dönülürse kâr’dır diye bakılsın alan değişikliği sürecine.Şartları taşıyan ve istekli olan öğretmenler neden alan değişikliğinden mahrum bırakılsın ki ! Sonuçta , MEB Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme  Yönetmeliği’nin Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler başlıklı 44. Madde de alan değişikliğinin başvuru ve şartları belirlenmiştir.Hatta ilgili mevzuat maddesince alan değişikliği başvuruları ve işlemleri haziran ayında Bakanlıkça belirlenecek takvim çerçevesinde yapılması gerekirdi fakat bakanlığımız net karar vermemiş olacak ki hala duyuruya çıkmadı.Anladığım kadarıyla bakanlık önceki alan değişikliğinde yaşanılan sorun ve mağduriyetten dolayı aynı sorunları yaşamak istemiyor ya da başka bir anlam yükleyemiyorum çünkü alan değişikliğinin yapılmamasının bir sebebi olmalı.
 

   2012 yılından sonra yapılan alan değişikliği haklarında yan alana geçiş hakkının verilmesi bence biraz sorun oluşturdu. Danıştay İkinci Dairesinin 12/04/2013 tarihli ve Esas No: 2012/12121 sayılı kararı ve Danıştay İkinci Dairesinin 19/04/2013 tarihli ve Esas No: 2012/1775 sayılı kararı ile de Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği alanıyla Teknoloji ve Tasarım Alanına geçiş ile ilgili 2012 İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzunun ilgili maddelerine iptal kararları gelmişti. 12 Yıllık Zorunlu Eğitim Sistemi (4+4+4 Eğitim Sistemi) 2012-2013 döneminde itibaren Türkiye'de başlamasıyla oluşan norm fazlası sınıf öğretmenlerinin başka alanlara kaydırılması işi hukuki olarak uygun bulunmamıştı haklı olarak.Buradaki hatalar artık bakanlık tarafından bir tarafa  not  alınıp bir dahaki alan değişikliği işlerinde bir yol gösterici olacaktır.

  2012 Yılında sınıf öğretmenliğinden “zihinsel engelliler öğretmenliği”ne alanları  değiştirilen öğretmenler için  Danıştay kararları  sonrası talim ve terbiye kurulu 20 Şubat 2014 tarihli 9 sayılı kararıyla 8. Geçici Maddesinde “Sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik “Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitimi Programı”nı başarıyla tamamlayanların Zihin Engelliler Sınıfı Alanına, öğretmen olarak görev yapmakta iken 90 saatlik “Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği Eğitim Programı”nı başarıyla tamamlayanların Teknoloji ve Tasarım Alanına eğitim kurumlarının ihtiyacına göre alan değişikliği yapılabilir.” Diyerek alan değişikliğini hukuki zemine oturtmuştu. Bu karara göre de bakanlığımız 16 Haziran -11 Temmuz 2014 tarihleri arasında Zihin Engelliler Sınıf Öğretmenliği Kursunu açarak karar doğrultusunda öğretmenlerin eksik kalan kurs saatlerini 540 saate tamamlattırmıştı.Yani bakanlığımız da öğretmenlerin alan değişikliği yapabilmesi için kursları açmıştı,öyle ki bu kursları yaz tatiline denk getirerek bu işlerin bir an evvel sonuçlanmasını isteyen bir görüntü çizmişti bir nevi bu alan değişikliği taleplerin oluşmasını MEB kendisi oluşturdu.Bu yüzden bakanlığın bu süreci tamamlayarak bir an evvel alan değişikliğini yapması gerekiyor.Aksi takdirde de şu sorulara da açıklık getirmesi gerekir.Neden Talim terbiye kurulu kararı alındı ve neden bu karar doğrultusunda yazın kurslar açılarak öğretmenlerin eksik kurs saatleri tamamlattırıldı,bu kadar hızlı bir süreç yaşanırken MEB neden tek yapılması beklenen alan değişikliğini açmıyor?

 

 540 saatlik “Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitimi Programı”nı başarıyla tamamlayan öğretmenlerin de alan değişikliği sağlanarak okul müdürlüğüne tercih başvuruları sağlanmalıydı.Bu onlar için yapılan büyük bir haksızlıktır.Bu mağduriyetin bir an evvel giderilmesi ve bu arkadaşların da müdürlük başvuruları sürecine dahil edilmesi gerekir.

 

  Alan değişikliği şartlarında da hassas olunması gerekir ve talim ve terbiye kurulu kararlarını ve MEB Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme  Yönetmeliği’nin 44. Maddesindeki şartları dikkatlice uygulanmalıdır;

**Alan değişikliği denince akla gelen “yan alan değişikliği” ne bence izin verilmemeli çünkü yan alan uygulamasından yeterince öğretmenden verim alınamaz hem de kurul kararları olmadan zaten bu hak verilemez.

**Öğretmen ikinci bir üniversiteyi bitirmiş ise o alanda zaten öğretmenlik yeterliğini kazanmıştır bu yüzden 2. Üniversiteyi bitiren öğretmenlere alan değişikliği hakkı verilebilir.

**Bunun yanı sıra kendi alanı olmamasına karşın başka alanlarda öğretmenlik yapanlara da asıl alan öğretmenliğine geçiş hakkı verilebilir,kişi kendi uzman olduğu alanda verimlidir.

**Normalde  Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin alan değişiklikleri, il içinde tercihleri de dikkate alınmak suretiyle alanlarında ihtiyaç duyulan eğitim kurumları olacak şekilde hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır fakat öğretmenler il dışına da bu hakkın verilmesini istiyor bence değerlendirilebilir.

** En önemlisi alan değişikliği bir alandan kaçış olarak değil daha verimli olunacak alanlara öğretmenlerin geçişi olarak uygulanmalıdır.Sonuçta eğitimin kalitesi esas olması gerekir.

 

  Milli Eğitim Bakanlığı o kadar alan değişikliği için dayanaklardan ve verdiği kurslardan sonra oluşturduğu alan değişikliği beklentilerini sonuçlandırmak için bir an evvel duyuruya çıkması gerekir.

Saygılarımla…Sedat  DEGER /Eğitimci Yazar
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ilkmat - 2 yıl önce
istemiyoruz, herkes kendi alanında kalsın.