Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Kan Ağlıyor

Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Kan Ağlıyor.

Sosyal Bilgiler Öğretmenleri Kan Ağlıyor

 Hükümet yetkilileri iktidarları döneminde 19/09/2014 tarihinde yapılacak atama ile birlikte 457 bin 950 öğretmen atadıkları ile övünürken işin aslının nasıl olduğunu beraber inceleyelim:
 

Bir memuriyet süresinin ortalama 25 yıl olduğunu düşünürsek 12 yıl bu sürenin yarısına tekabül etmekte ve dolayısıyla 859 bin 699 öğretmenin yarısı da 457 bin 950’ye yakın bir sayı olmaktadır. Yani ancak emekli olanların yeri doldurulmuş görünmektedir.

 

Yine 2002 yılında bir miting de 70 bin öğretmen açığı bulunduğunu ve bu açığı kapatma sözü veren o zamanın iktidar adayı son 12 yılında iktidarı öğretmen açığının 150 bin civarında olduğunu deklare etmektedir. Açık sayısı kapanmamış hatta artmıştır.

 

Çarpıcı bir örnek daha vermek gerekirse:

 

Bilindiği üzere okullardaki öğrenci sayılarımız sürekli olarak düşmektedir. Bu durum özellikle kırsal kesimlerde çok açık görülebilmektedir. Ufak dalgalanmalar olabilir ancak ilkokul 1. sınıfa kayıt olan öğrencilerin sayılarına bakıldığında her yıl bir önceki yıla göre bir azalma söz konusudur. Hükümet üyelerinin nüfus artırmaya yönelik telkinleri ve yine bu iktidarın milli eğitim bakanlarından birinin artık her okul yapımı projesine onay vermeyeceklerini okul yapımı konusunda planlı davranacaklarını söylemesi bunu doğrulamaya yeterli olur kanısındayız.

 

Öğrenci sayısı azaldıkça norm kadro sayısının da azalacağı mantığından hareketle öğretmen açığının azalması gerekirken aksine artmış olması da öğretmen alımlarındaki sayıların yetersiz olduğunun en büyük örneğini oluşturduğunu düşünmekteyiz.

 

Sosyal medyadan takip ettiğimiz kadarıyla atanmak isteyen branşların sesi fazla çıkanların kontenjan sayılarıyla benzerlik göstermesi de dikkatimizden kaçmış değildir.

 

4+4+4 sistemine geçerken sınıf öğretmenlerinin 5 sınıfından birinin alınması yoluyla normlarında %20’lik bir daralma yaşatılarak, binlerce öğretmen atanan bu branşın 300’lü sayılara düşürülmesine nasıl üzüldüysek, eminiz ki şimdide onlar bizim 2 binli alımlardan 700’lü alımlara en az bizim kadar üzülmektedir. Aynı şekilde kontenjanları yarıya düşen Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji öğretmenleri, kontenjanları %40 oranında azalan İlköğretim Matematik Öğretmenleri, bin 900’lü sayılardan bin 200’lü sayılara düşen Matematik Öğretmenleri, kontenjanları yarıya düşen Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri ve yine kontenjanları yarıya düşen Türkçe Öğretmenleri de kendi kontenjanlarındaki daralmalara üzüldükleri kadar diğer branşların alım sayısının azalmasına üzülmekte ve hemen hepsi de Sosyal Bilgiler branşından alımın bu kadar azaltılmasına tepki göstermektedirler.

 

Bazı çevrelerce alımı artan branşlar için atanmayı bekleyen sayısı çok o yüzden atama fazla oldu cevapları için diyoruz ki: “ Geçen yıl 19 bin kişiydik bu yıl 23bin, geçen yıl 2 bin alım olmasına rağmen atanmayı bekleyen sayımız arttı, bu yılı varın siz düşünün”.

 

Bir yıl 75 puanla atanıp diğer yıl 82 puanla atanma sıkıntısı çekilmemeli. Bir yıl 2200 alım yapılıp diğer yıl 700’lü sayılara düşürülmemeli.

 

İstikrar istikrar naralarının atıldığı bir ülkede öğretmen alımlarının da istikrarlı olması gerektiğini düşünüyoruz.

 

İçimiz kan ağlıyor 12 yıldır atanmayı bekleyenimiz var sayımız 23 bin ve her yıl artıyor.

 

Yazının bütününden de anlaşılacağı gibi Milli Eğitimden haberdarız, ülkenin sorunlarından haberdarız. 2002 yılında bile olsa verdiğiniz sözleri unutmadık. Geçmiş yıllardan beri branşımızın durumunu, yürekleri parçalayan “atanmayı bekleyen-kontenjan” ilişkimizi gözden geçirmenizi ve acilen tedbir almanızı bekliyoruz.

 

Yetkililer lütfen sesimizi duyun!

 

Sesimizi duyanlar, duymayanlara lütfen bizden bahsedin!
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sosyal - 2 yıl önce
sağolun en azından böümümüzün ne kadar acı bir durumda olduğunun farkına varmışsınız keşke mebdeki yetkililerde farketselerdi de 700 rakamını yazmasalardı
Avatar
sosyalci - 2 yıl önce
diğer branş arkadaşlarımız bile bizim halimize üzülüyorlarda siz hiç mi üzülmediniz meb bu kadar mı bu bölüme duyarsız kaldınız biz bu vatanın evlatları değil miydik
Avatar
sosyall - 2 yıl önce
ek atamalarda kasımda yada şubatta 7000 rakamının düzeltilip en azından 2000 olmasını diliyoruz sayın yetkililerden
Avatar
sosyall - 2 yıl önce
ek atamalarda kasımda yada şubatta 7000 rakamının düzeltilip en azından 2000 olmasını diliyoruz sayın yetkililerden
Avatar
sosyalciler adına - 2 yıl önce
herses bu bölümü konuşuyor sosyali bitirdiler diyor yapmayın meb deki yetkililer çoluğumuz çocuğumuz var onlar için onların geleceği için ne olur bu sayıyı düzelt 2000 kişilik bir kontenjan ver bize bizleri daha fazla mağdur etme
Avatar
sosy - 2 yıl önce
kasımda ve şubatta en az 2500 atama daha istiyoruz bu rakam çok değil 23 bin mezun 23bin ağlayan arkadaşımız var
Avatar
sosyalciyiz - 2 yıl önce
durumumuz içler acısı bizi , bizim bölümümüzü daha fazla ayaklar altında ezmeyin ne olur bu bölüme bir can suyu verin şubatta 2000 atama istiyoruz lütfen duyarsız kalmayın
Avatar
sosyal - 2 yıl önce
sosyalci arkadaşlarım durumumuz ne kadar vahim lütfen seyirci kalmayın olmaz demeyin isterlerse herşeyi yaparlar tekrar 2000 li rakamları görebiliriz yeter ki biz sesimizi duyuralım