MEB‘e Eş Özründe Ziraat ve Halk Bankası Çalışanlarının Memur Statüsünde Sayılması İçin Başvuru

Anadolu Eğitim Sendikası olarak Milli Eğitim Bakanlığına eşleri Ziraat Bankası ve Türkiye Halk Bankası personeli olan öğretmenlerin Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği başvurularında eşlerinin kamu görevlisi statüsüne sayılarak işlem yapılmasını talep ettik.

MEB‘e Eş Özründe Ziraat ve Halk Bankası Çalışanlarının Memur Statüsünde Sayılması İçin Başvuru

 Bilindiği gibi Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği yapmak isteyen öğretmenler kamu personeli eşlerinin yanlarına tayin isteyebilmektedirler ve herhangi bir sigorta süre şartı aranmamaktadır.Hangi meslek gruplarının kamu personeli sayılıp sayılmadığı konusunda ise tereddütler yaşanmaktadır.Bu bağlamda Hukuk servisimce yaptığımız araştırmalar sonucunda T.C Ziraat Bankası ve Türkiye Halk Bankası kamu kuruluşu ,çalışanlarının ise kamu personeli sayılması gerektiği tespitlerine ulaşmış bulunmaktayız.
 
Devlet Personel Başkanlığı’nın 31/10/2008-19723 sayılı yazısı ile Ziraat Bankası’nın kamu kuruluşu olduğu yönündeki mütalaasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğü; her ne kadar 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamı dışına çıkarılarak, anonim şirket olarak kurulması ve ticaret siciline kaydedilmesi, çalışma konuları, amaçları, yönetim ve denetim organları ve diğer hususları belirleyen ana sözleşmesinin genel kurul kararı ile yürürlüğe girmesi belirtilmiş ise de; kuruluşu yönünden 217 sayılı KHK’nin 2 nci maddesinin (c) bendinde sayılan iktisadi devlet teşekkülü, sermayesinin yapısı ve oluşumu yönünden de (d) bendinde sayılan kamu fonu kullanan, özel kanunlarla veya bunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kamu kuruluşu ve bu nitelikteki bankalar kapsamında değerlendirilebileceği yönünde görüş bildirilmiştir.
Kamu personeli sayılıp sayılmayacakları konusunda ise Devlet Personel Başkanlığı’nın 12/07/2005-11597 sayılı görüş yazısı ve Devlet Personel Başkanlığı’nın T.C Ziraat Bankası A.Ş ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. Genel Müdürlüklerinin 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında olup olmadığına ilişkin Mütalaasında Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Türkiye Halk Bankası A.Ş ile aynı statüde değerlendirilmiş olup T.C. Ziraat Bankası ve Halk Bankası çalışanları da kamu görevlisi sayılmışlardır.
 
Ayrıca Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun 11/11/2004 tarihli ve E:2003/319 K:2004/1857 nolu kararında T.C. Ziraat Bankasının özel hukuk hükümlerine tabi anonim şirket statüsüne dönüştürülmüş ise de kamu bankası olma niteliğini ortadan kaldırmadığı gerekçeleriyle kararına varılmıştır.
Son olarak Devlet personel Başkanlığının Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte yer verilen aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliğinin uygulanması hakkında mütalaasında (24/12/2014-7333) aile birliği mazeretine bağlı olarak yer değiştirme talebinde bulunacak memurun eşinin T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ya da Türkiye Halk Bankası A.Ş.'de bulunan bir kadro veya pozisyonda süreklilik arz eden bir görevde çalışıyor olması halinde ilgili kişilere Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin (a) fıkrasının, eşin Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.'da çalışıyor olması halinde ise ilgili kişilere mezkur Yönetmeliğin 14 üncü maddesinin (d) fıkrasının uygulanması gerektiği mütalaa edilmektedir.” Diye görüş bildirerek Ziraat Bankası ve Halk bankası çalışanlarının eş özrü atamasında kamu personeli sayılması yönünde görüş bildirmiştir.
 
Bu yüzden Resmi yazımızdaki nedenlerden dolayı Eş Özründe Ziraat Bankası ve Halk bankası çalışanlarının kamu personeli sayılarak öğretmenlerin taleplerinin bu yönde alınması gerekmektedir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.